SPF چیست ؟

SPF چیست ؟

SPF چیست ؟

SPF که مخفف  عبارت Sender Policy Framework است نوعی سیاست تایید پست الکترونیکی است که همراه دیگر رکوردها بتواند ارسال معتبر را شناسایی کند. با توجه به اینکه به راحتی می توان از نام یک دامنه ایمیل جعلی فرستاد ، این رکورد با بررسی و تایید آدرس فرستنده،  اعتبار ایمیل ارسال شده خبرنامه و یا ایمیل مارکتینگ را چک می کند .

رکورد SPF یک رکورد از نوع TXT بوده و در سرویس دهنده نام ( DNS Server ) تنظیم و ثبت می شود.

 

SPF چیست ؟

SPF چیست ؟

SPF چیست ؟

زمانی که یک mail server راه اندازی می شود علاوه بر انتخاب نوع و تنظیمات آن ، می بایست تنظیماتی برای احراز هویت  میل سرور خود با دیگر میل سرورها ایجاد شود که این احراز هویت را با ثبت و تنظیم رکورد SPf می توان انجام داد که اصطلاحا گفته می شود mail server برای دیگر mail server ها Authenticate شده است . البته رکورد SPF یکی از پارامترهای احراز هویت همانند DKIM است .

عملکرد SPF :

یک رکورد SPf شامل لیست mail servr هایی است که مجاز به ارسال ایمیل دامنه ارسال کننده هستند. این رکورد باعث می شود تا هر میل سروری با دامنه کاربری اقدام به ارسال ایمیل ننماید .زمان ارسال ایمیل فرستنده اطلاعلات ارسال کننده در رکورد SPF ثبت می شود که در زمان دریافت ایمیل ، سرور دریافت کننده بر اساس SPF بررسی می نماید آیا ارسال کننده ایمیل مجاز به ارسال ایکیل بوده است یا خیر. درتایید نشدن سرور ارسال کننده باعث خواهد شد تا ایمیل به spam برود . این درحالی است که اگر SPF بدون مشکل باشد برای ارسال ایمیل به inbox موارد متعدد دیگری لازم است .

البته نوع کارکرد رکورد SPF پیچیده تر از توضیحات ارائه شده است ولی سعی شده است تا دلیل وجود این ویژگی در سامانه ارسال ایمیل انبوه ایده پردازان مشخص شود . inbox.ir خود سرور ارسال کننده دارد و این مورد باعث می شود تا SPF در آن شامل نام ارسال کننده خودش باشد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *